Визначаємо місце звуку [у] у словах.
Заняття у старшій групі .
Цілі заняття:
- Закріплювати вміння чітко артикулювати голосні звуки [а], [о], [у].
- Вчити визначати місця звуку [у] у словах (на початку, у середині чи наприкінці слова).
- Розвивати зорове, слухове сприйняття.
- Формувати фонематичний слух.
- Виховувати вміння взаємодіяти один з одним.
Обладнання:
- буквят А,О,У ( з книги Л. Бурмістрова «Казка до країни Словографія»);
- картки «Співаємо разом із голосними»;
- картинки Зайчика і морквин ( 6 штук);
- індивідуальні картки для дітей ( картинки із книги Г.А. Глінка «Буду говорити, читати, писати правильно»);
- демонстраційні картки.
Хід заняття:
Давайте налаштуємося на заняття. Встали рівно біля стільчиків. Подивилися одне на одного – посміхнулись, подивились на мене – посміхнулись.
Здрастуйте, сідайте.
Повторення
Новий матеріал
– Бажаєте дізнатися, хто сьогодні прийшов до нас у гості?
Під кущиком на узліссі
Тримає вушка на маківці.
Ловлять вуха звук тривоги,
А рятують звіра ноги. ( Заєць)
(Загадка з книги Е.В. Барінова "5000 загадок")
На дошці з'являється кролик.
(Минулого заняття до хлопців приходила Білочка. Вони допомагали їй збирати шишки на зиму.)
— Як ви вважаєте, чому він до нас прийшов? (Просить допомоги, як Білочка.)
– А що, Зайчик робить запаси на зиму? (Хтось відповів: «Так». Довелося згадувати, що зайці не роблять запасів на зиму, що в них немає будиночка-дупла, куди складати запаси.)
- Він просто зголоднів. Адже городи вже прибрали, йому нема де взяти їжі. А кора набридла. Хочеться чогось смачненького. Як ви вважаєте, чого? (Зупиняємось на моркві)
– Допоможемо Зайчику дістати моркву?
Гра «Морковки для Зайчика»
Дітям пропонується визначити місце звуку [у] у словах і позначити червоним квадратом у словах-смужках. За кожне слово вони одержують морквину для Зайчика.
Дітям показують морквину.

(На дошці вивішується завдання, діти одержують індивідуальні картки).
– Нам треба приготувати червоний олівець. ( Хлопці дістають із коробки червоний олівець).
– Покажіть сигнал готовності. ( Піднімають олівець вгору).
- Молодці, всі готові. Починаємо.
– Зайчику нашому дуже страшно у лісі. Він найбільше боїться. Ось і зараз, кого він злякався? ( Совушку-сову). - Давайте промовимо слово СОВУ-У-УШКА. Де місце звуку [у]? Давайте відзначимо це у слові-смужці. – Але ж сова вдень спить. Давайте її задобримо, щоб вона не прокинулася. Фізхвилинка:
– Молодці! Ви заробили для Зайчика першу моркву! |
|
|
– Давайте знайдемо місце звуку [у] у слові У-У-УШІ. (На дошці біля Зайчика з'являється друга морквина). |
|
– А що, крім моркви, любить наш Зайчик? Правильно КАПУ-У-УСТА. |
|
- А це хто шарудить у кущах і лякає нашого друга? У-У-ВУЖІ. |
|
– Ну, що, настав час прощатися з нашим Зайчиком. Заняття добігає кінця. Давайте помахаємо йому рукою. Остання морква за слово РУ-У-УКА. – Молодці! Скільки морквин ви заробили? ( 6 ). – Як ви вважаєте, наш Зайчик задоволений? Подивіться, як він вам усміхається. На цьому наше заняття добігло кінця. До побачення. |
Зразок дитячої картки:
Список літератури:
- Л. Бурмістрова «Казка до країни Словографія».
- Є.В. Баринова "5000 загадок".
- Г.А. Глінка «Буду говорити, читати, писати правильно».
На цій сторінці я розміщуватиму приклади звукового аналізу, який ми з дітьми виконуємо на заняттях з підготовки до навчання грамоти.
Навіщо робити звуковий аналіз? Перш ніж почати вчити дитину читати і писати, треба переконатися в тому, що вона добре чує і розрізняє звуки мови. Інакше у процесі навчання грамоті можуть виникнути проблеми.
Насамперед ми вчимо дитині визначати наявність звуку у слові. Потім називаємо перший звук у слові (зазвичай починають з голосних під наголосом). Потім йде позиційний аналіз – вчимося чути, де знаходиться звук: на початку, середині чи наприкінці слова. і, нарешті, "найвищий пілотаж" - порядковий і кількісний аналіз (скільки звуків у слові та яка їхня послідовність).
Запам'ятайте: всі види звукового аналізу виконуються НА СЛУХУ!!! (Дорослий вимовляє слово або показує картинку, дитина повторює слово або сама називає слово по картинці).
Нижче знайдете пам'ятки, як правильно оформляти різні види звукового аналізу.
Насамперед визначимося з тим, як позначаються звуки. Нагадаю, що звуки – це те, що ми чуємо та вимовляємо. Для звукового аналізу використовуються спеціальні символи звуків - кольорові кружечки (їх можна малювати або викладати спеціальні фішки з будь-якого матеріалу, головне дотримуватись кольору).
Позиційний аналіз
Визначаємо, де чується звук: на початку слова, у середині чи наприкінці. Початок слова – це перший звук, з нього слово починається. Кінець слова – це останній звук. Середина слова – це не перший і не останній. Для того, щоб почути, де знаходиться звук, промовте слово, виділяючи перебільшено потрібний нам звук. Наприклад, визначаємо, де знаходиться звук [а] у слові "лелека". Вимовляємо так: а-а-а-а-лелека (звук на початку слова). Або звук [а] у слові "кулька". Вимовляємо: ша-а-а-а-арик (звук у середині слова.)

Звуковий аналіз слова
(кількісний та порядковий)
Цей вид аналізу також виконується на слух. Суть - визначити послідовність звуків у слові: який звук перший, який за ним і т.д. Складаємо схему (або малюємо), де кожен звук позначається певним кольором: голосні звуки – червоним, приголосні тверді – синім, приголосні м'які – зеленим. У результаті дитина повинна скласти схему, назвати послідовно всі звуки, дати кожному характеристику, визначити скільки всього звуків. Маючи схему, назвати вибірково звуки, наприклад, назвати третій звук, назвати п'ятий звук.
Приклад: виконуємо звуковий аналіз слова "лисиця" (рекомендуємо виділяти послідовно кожен звук, щоб виразніше його чути).
Виділяємо перший звук: Л-Л-Л-ЛИСИ. Перший звук [Л"] - приголосний, м'який. Позначаємо зеленим кружком.
Який звук чуємо після [І]? ЛИС-С-С-С-СА. Звук [С] - приголосний, твердий. Позначаємо синім кружком.
Що чуємо після [С]? ЛИСИ-А-А-А-А - звук [А] - голосний, позначаємо червоним кольором.
Усі характеристики звуку даються УСНО (записувати не треба).
Назви всі звуки в слові ЛИСЯ [Л"], [І], [С], [А] Всього чотирьох звуків.

У статті наведено приклади дидактичних вправ та ігор на розвиток фонематичного аналізу, що підвищують ефективність корекційної роботи. До статті додається презентація, в якій подано посібники до вправ.
«Дидактичні ігри та вправи щодо формування фонематичного аналізу у молодших школярів з мовними порушеннями».
Враховуючи різну складність форм фонематичного аналізу та синтезу та послідовність оволодіння ними в онтогенезі, робота проводиться у наступній послідовності:
- Виділення (впізнавання) звуку і натомість слова, тобто. визначення наявності звуку у слові.
- Відокремлення звуку на початку, наприкінці слова. Визначення першого та останнього звуку в слові, а також його місця (початок, середина, кінець слова).
- Розвиток складних форм фонематичного аналізу (визначення послідовності, кількості та місця звуків стосовно інших звуків у слові).
Щоб робота з розвитку фонематичного аналізу мала системний характер і тривала протягом усього навчального року (а не обмежувалася кількома уроками на етапі навчання грамоті), а також не забирала багато часу на уроці, ефективно проводити такі вправи у вигляді дидактичних ігор.
Застосування дидактичних ігор як із найбільш продуктивних засобів навчання дозволяє, по-перше, вчити дітей весело, радісно, без примусу.
По-друге, гра допомагає поряд із формуванням та розвитком фонематичного сприйняття організувати діяльність дитини, збагачує її новими відомостями, активізує розумову діяльність, увагу, а головне, стимулює мовлення. Внаслідок чого у дітей виникає інтерес до уроків російської мови, виховується любов до рідної мови.
По-третє, гру можна застосовувати в різних варіантах (іноді використовувати тільки фрагменти гри), оновлюючи при цьому мовний матеріал і включаючи дидактичний матеріал з російської мови різнорівневого характеру. По-четверте, з прикладу дидактичної гри вчитель може реалізувати завдання як по
розвитку власне фонематичного сприйняття, а й вирішити конкретні завдання самого уроку, що співвідносяться з ключовими питаннями програми з російської у початковій школі.
Комплекс ігрових вправ із формування фонематичного аналізу у молодших школярів із мовними порушеннями складається з трьох основних розділів:
1. Виділення звуку і натомість слова.
Тут можна запропонувати такі завдання, ігри та вправи:
- Підняти руку, ляснути в долоні, або тупнути ногою, або підняти картку з літерою Р, якщо у слові є звук Р (або інший звук, залежно від мети уроку). Слова називає логопед. Зразкові слова: рама, ніс, рибалка, шапка.
- Визначити, чи є в слові звук Р чи ні. Якщо в слові є звук р - підніміть руку, якщо звуку р немає - тупни ногою: борошно, пара, ракета, зима, лимон, замок.
- Відібрати предметні картинки, в назві яких звук р.
- Визначити, у якому з слів чується звук Р. Жалко – жарко, добре – погано, рак – лак, бенкет – пил, рама – лама.
- Назвати овочі, фрукти або іграшки, в назві яких є звук р.
Гра "Хто більше?"
Ціль . Знаходження звуку в назвах предметів з картини.
Обладнання. Сюжетна картина, де зображені предмети з певним звуком.
Опис гри:
Педагог показує дітям картину, наприклад, «Город». Після розгляду картини педагог пропонує розповісти, що збирають діти на городі. Потім перед дітьми ставиться завдання сказати, у назві яких предметів є звук (звук с). За кожне слово надається фішка. Виграє той, хто має більше фішок. Пограємося з вами в цю гру.
Вправа «Підніми»
Мета: виділення звуку на фоні слова, закріплення звуко-літерних зв'язків.
Починаючи з нижньої сходинки, дитина піднімається нагору, крокуючи пальчиком від однієї сходинки до іншої.
- на слух: «Є у сказаному слові звук Ш – піднімися, ні – стій»
- на основі власної вимови: «Назви слова зі звуком Ш»
- на основі сухомовних уявлень: Подивися на картинки, подумай, чи є в їхній назві звук Ш. якщо є - піднімися, ні - стій.
Піднявшись нагору дитина розглядає, що з «шторками», визначає наявність чи відсутність звуку у слові. На наступних етапах цей наочний матеріал можна використовувати, визначаючи 1, 2,3,4, 5 останній звук у слові, пов'язувати з відповідною літерою.
Вправа «Колобок у лісі»
Інструкція: «До галявини, на якій у назві предмета звук С, Колобок покотиться прямою доріжкою, звук Сь – звивистою». Діти, визначивши наявність звуку у слові, викладають відповідну доріжку.
(Слайд №4)
Вправа «Підбери пару»
Мета: виділення звуку на фоні слова.
На наступних етапах цей наочний матеріал можна використовувати, визначаючи 1, 2,3,4, 5 останній звук у слові, пов'язувати з відповідною літерою.
2. Виокремлення зі слова першого та останнього звуку, визначення його місця (початок, середина, кінець слова).
Вправа «Ялинка» (1 варіант)
Мета: визначення першого (останнього) звуку в слові, закріплення звукобуквенних зв'язків.
Інструкція: «Визнач перший (останній) звук у слові, познач його буквою і поклади на жовту кульку» (за аналогією на помаранчевий).
Вправа «Ялинка запалися» (2 варіант)
Інструкція: «Послухай слово, назви перший звук у слові, поклади відповідний гурток».
На наступних етапах цей наочний матеріал можна використовувати, визначаючи 2,3,4, 5, останній звук у слові, заданий номером ліхтарика (запалюючи перший ліхтарик - виділяємо перший звук, запалюючи другий - виділяємо другий звук у слові і т.д.)
Вправа: «Мовленчеське лото»
Мета: визначення першого та останнього звуку в слові.
Вправа «Підкажи Петрушкові звук».
Мета: визначення останнього звуку у слові.
Вправа: «Їжачок»
Інструкція: «Допоможи їжачку дістатися лісової галявини. Для цього назви слова, в яких звук, що вивчається, знаходиться на початку, середині і кінці слова». Діти називають слова, стежачи за появою відповідного кольору в певному місці схеми слова (таблиця дається без О).
(Слайд №8)
Мета: вичленування першого (останнього) звуку в слові, закріплення звукобуквенних зв'язків.
Перед кожною дитиною набір квадратів синього, зеленого, червоного кольорів (18 штук). Діти, почувши в слові перший звук, кладуть відповідний колір квадрат, викладаючи візерунок килимка з дев'яти квадратів, позначаючи звук буквою, яку вони кладуть на квадрат. Логопед пропонує скласти слова з літер, розташованих на синіх та червоних квадратах, потім на зелених та на червоних.
Вправа «Чарівний килимок».
У цьому варіанті квадрат не є графічним зображенням звуку у слові.
Ціль: визначення місця звуку в слові.
Інструкція: «Покласти квадрат синього кольору, якщо звук, що вивчається, знаходиться на початку слова, квадрат червоного кольору – в кінці слова, квадрат зеленого кольору – в середині слова». Діти кладуть відповідного кольору квадрат, викладаючи візерунок килимка.
На наступних етапах роботи дітям пропонується візерунок із квадратів синього, зеленого, червоного кольору. Діти підбирають слова із заданим звуком, орієнтуючись на колір квадрата.
Вправа «Змійка»
Мета: визначення місця звуку в слові.
(Слайд №9)
Вправа "Світлофори".
Мета: визначення першого (останнього) звуку у слові.
Зміст: на набірному полотні виставляється три світлофори. Діти повинні "запалити" певне світло на світлофорі, відповідно поставивши картинку біля світлофора. Якщо в слові перший звук голосний, дитина ставить картинку біля того світлофора, в якому має спалахнути червоне світло (за аналогією - синій і зелений). Дітям пояснюють, що ці світлофори для слова, а не для людей, тому спалахує синє, а не жовте світло.
На наступних етапах цей наочний матеріал можна використовувати, визначаючи 2,3,4,5 останній звук у слові.
(Слайд №10)
3. Визначення послідовності, кількості звуку у слові. Встановлення місця звуку у слові щодо інших звуків.
Вправа «Таємне слово»
Інструкція: "Визнач перший звук слова, об'єднай їх і ти дізнаєшся таємне слово, яке сховалося в цих клітинах".
Діти визначають таємне слово. Для закріплення звукобуквенних зв'язків звуки позначаються літерами.
За аналогією визначають 2, 3, 4 останній звук у слові, заданий цифрою звук по порядку, заданий цифрою звук у розбивку.
(Слайд №12)
Вправа "Лабіринт".
Мета: визначення послідовності та кількості звуків у слові.
Інструкція: «Допоможи Сергію потрапити на новорічне свято, правильно назвавши слова, що підходять до цих схем». Діти називають слова з опорою на картинки та без них.
(Слайд №13)
Вправа «Магазин».
Мета: визначення кількості звуків у слові.
За аналогією можна купувати на «гроші» — картки з намальованими червоними кружками предмети, в назві яких один, два, три, чотири голосні звуки. На "гроші" з одним гуртком можна купити предмет, в назві якого один голосний звук.
Використання описаних ігор і вправ дозволяє сформувати в дітей віком навички слухового самоконтролю, здатність визначати послідовність, кількість і місце розташування звуків стосовно іншим звукам слова, робити дію звукового аналізу у внутрішній промови.
Презентація:
Список літератури:
- Волкова, Л.С.Логопедія/Л.С. Волкова, Р.І.Лалаєва, Є.М.Мастюкова. - М: Владос, 2006.
- Лалаєва, Р.І. Порушення читання та письма у молодших школярів. Діагностика та корекція / Р.І. Лалаєва, Л.В. Венедиктова. - Ростов-на-Дону; Спб., 2004.
Як ласкаво називала мати Зою? (Зоюшка, Зоїнька, Зою-шенька.)Здогадайтеся, що робила Зоя вранці. Вона відсунула... (фіранку), ліжко... (заправила), зробила... (зарядку),кіски... (заплела),бинт... (зав'язала),почистила... (зуби).Як називається паста, якою чистять зуби? (Зубна.)А порошок? (Зубний.)Потім Зоя пішла на кухню. (Снідати).Вранці ми... (Снідаємо).
До Зої в гості прийшли дві подруги. Вигадайте їм імена зі звуком з. (Ліза, Аза.)Здогадайтеся, що вони принесли із собою.
Виставляються предмети, іграшки.
У слові перший звук м,останній - а.Що це? (Мозаїка.)Перший звук в,останній - а,Назвіть слово. (Ваза.)Дівчатка принесли... (мозаїку, вазу, заводне зайчик, іграшковий телевізор, парасольку)і ще квіти... (троянди, незабудки, мімози).
Розвиток слухової уваги та пам'яті
Вирішили дівчатка пограти у «Телефон». Потрібно передати за телефоном слова: зайчик, мозаїка, парасолька, ваза, а зараз: незабудки, троянди, мімози.
Діти повторюють слова у заданій послідовності.
Звуко-складовий аналіз та синтез
Аза пропонує пограти у слова по-іншому. Опустіть голівки на руки та заплющте очі. Аза промовить слово, а ви піднімете стільки пальчиків, скільки в слові складів. Називаються слова.
Тепер доповнюйте відсутні склади в словах: моро... (зи), та... (зи), водола...(зи), гро... (за).Зараз Аза назве перший склад, а ви все слово: гла... (очі), стр...(бабка), за... (замок), бе... (береза), за... (фіранка), за... (залетіти), та... (тази).
Вирішили Зоя та Аза дізнатися, скільки складів та звуків у слові
тази.А ви як думаєте, скільки складів у цьому слові? Який
перший склад? А другий склад? Позначте звуки цього слова кру
жочками. Назвіть голосні звуки. Скільки приголосних звуків?
На якому місці приголосний звук з? "
Фізхвилинка
Зоя та Аза пропонують нам зробити зарядку разом з ними та із заводним зайчиком.
Читання вірша супроводжується імітацією рухів.
Скок-поскок, скок-поскок, На шкарпетки, підтягнись!
Зайчик стрибнув на пеньок. Лапки ставимо на бочок,
У барабан він голосно б'є, На носочках скок-скок-скок.
До чехарди грати кличе. А потім навприсядки,
Лапки вгору, лапки вниз, Щоб не мерзли лапки.
В. Воліна
8. Вимова звуку в пропозиціях. Складання
речень за опорними словами. Практичне засвоєння
форм дієслова дзвонити
Розкажіть, як діти гралися з іграшками.
Діти розповідають. Складіть речення зі словами мозаїка, зайчик, ваза.
Логопед пропонує схеми речень.
Ліза раптом згадала, що їй потрібно телефоном... (Зателефонувати).А тепер ти, Дімо (Митя),подзвони.
Телефон підноситься до дитини.
Що ти робиш? Я... (дзвоню),я... (Зателефоную).Що ти робив? (Дзвонив.)Ти вже... (Зателефонував).Ми будемо... (Дзвонити).Ми... (Зателефонуємо).Що ми зробили? (Зателефонували.)
Вимова звуку з у зв'язному мовленні
Ліза дуже любить чистомовки. Вигадаємо для неї чистого-ворки зі словом коза.
За-за, на лузі стоїть коза. Зу-зу-зу, ми разом пасли козу. Зи-зи-зи, дзвіночок у кози. За-за-за, йди додому, коза.
А ось і Зоїни чистомовки. Повторимо їх разом з нею.
У Зайчика Буби захворіли зуби. Зоя - зайчина господиня. Спить у тазі у Зої зайчика. Зу-зу-зу, зу-зу-зу, Моїм Лізу ми в тазу.
10. Знайомство з літерою з
Знаєте, як називається ця книга? (Абетка.)Зоя абетку взяла, букву зу ній назвала. Подивіться, на що схожа буква з? (На цифру три.)
3 - не просто завиток,
3 - пружинка, крендель, стружка.
B.Степанов
На цю літеру подивися: Вона як цифра три.
C. Маршак
11. Читання складів за, зо, зу, зи.Складання слів із раз
різнених складів
Прочитаємо разом із дівчатками склади за, зо, зу, зи. А тепер зі складів та, ні, ко, б, зу, зи складіть слова. (Коні, тази, зуби.)Допоможемо Зої викласти її ім'я з розрізної абетки.
Підсумок заняття
Який звук ми сьогодні вивчали? Хто нам помагав? Який це звук? (Згідний, твердий, дзвінкий звук.)З якою літерою познайомились? (З літерою з.)І яку цифру ця буква схожа? (На цифру три.)
Тема «Звуки з, з"і буква з»
ПОЛІТ НА ЗІРКОЛЕТІ
Матеріал.Картинки зорельоту, «зоряних чоловічків», Замку, тварин (зебра, зубр, бабка, мавпа, коник, зайчик, медуза), птахів (зяблік, поповзень, зимородок, зарянка), рослин (суниця, підберезник), продуктів (родзинка, зефір ); предмети (замок, цвяхи, кошик, фіранка); колірні символи звуки, літери.
Хід заняття
Оргмомент.
На якій планеті ми живемо? (На землі.)Хто ми? (Земляни, діти Землі.)А хто мешкає на зірках? (Діти зірок.)Вони посилають нам свої улюблені звуки "
Повідомлення теми заняття
Діти зірок надіслали нам зіркові сигнали: з-з-з-з, з-з-з-з.
3. Характеристика звуків, з"з артикуляційних та аку
стичним ознаками. Позначення їх символами кольору
ФОНЕМАТИЧНИЙ СЛУХ - як пояснити дитині, де в слові знаходиться звук (початок, середина, кінець). звук
Єсенія
Підкажіть як краще та практичніше пояснити дитині: де знаходиться
звук (на початку, середині чи кінці). Ніяк не може зрозуміти що від нього
вимагають та не чує на слух
Ірина
Можливо, у дитини проблеми з розумінням сенсу слів "початок", "середина", "кінець", тобто. з орієнтуванням у просторі.
Щоб дитина їх засвоїв, можна взяти, наприклад, кілька (краще 5) іграшок, наприклад тварин, поставити їх один за одним (зліва направо, природно). Після цього обговорити з дитиною:
Хто стоїть на початку,
Хто наприкінці,
Хто в середині,
Хто перший,
Хто останній.
Наступного разу це можна повторити, але вже на інших іграшках.
З цією ж метою добре використовувати ілюстрацію до казки "Ріпка" (обговорити самі питання).
А можна ще взяти іграшковий потяг і розглянути, де в нього початок, де кінець, де середина.
Після такої попередньої роботи можна переходити до графічної схеми слова.
Inna
А я роблю стандартну рибку; голова-початок,тулуб-середина,хвіст-кінець:-D
Правда, дитина, повинна це вміти робити і на слух ...
Лариса
Потім запитання до дитини
Коли слово... "сіло" в автобус, де був звук... покажи пальцем. (якщо дитина не пам'ятає, повторюю все, що вище написала)
А це у автобуса що? Початок, середина, кінець?
Значить звук... у слові... де сховався? На початку, середені. кінці?
Цей звук сьогодні може поїхати цим автобусом?
Чому ти так вирішив?
Лариса
Все аналогічно.
З'ясовую чи розуміє дитина слова "початок", "середина", "кінець". Відпрацьовую ці поняття до автоматизму на всьому, що тільки можна - змії, поїзди, олівці та інше.
А потім використовую "чарівний автобус" - у цьому автобусі може проїхати тільки те слово, в якому звук... стоїть... (на початку, в середині. кінці слова).
Розглядаємо автобус (він великий, намальований та вирізаний), з'ясовуємо де у нього початок, середина та кінець. Потім вимовляю слово, перебільшено виділяючи заданий звук, коли вимовляю слово, пальцем веду автобусом, і в потрібному місці при артикулюванні звуку затримуюсь (для деяких дітей навіть пальцем автобусом стукаю).
Лариса
Коли ми з'ясовуємо з дітьми де знаходиться звук на початку, середині чи кінці слова, ми початком вважаємо перший звук у слові, кінцем - останній, решта - середина, залежно від розміру слова. Усі так роблять?
Ольга
Для початку я використовую казку "Ріпка". На її персонажах можна з'ясувати, чи розуміє дитина поняття "початок", "кінець" і "середина" і протягом 3-4 занять поспіль ці персонажі з'являються один за одним. У міру того, наскільки дитині стало зрозуміло, персонажі замінюються символами. Мої учні не знають проблем із цим.
Inna
Лариса-автобус у студію! ;-)
Ірина
Я починаю з того, що працюємо кілька занять із першим звуком "З якого звуку починається слово? Який звук я вимовляю першим?" Вимовляю перебільшено перший звук. Наводжу приклад. Коли діти навчаться виділяти перший звук у слові, я кажу, що звук... хитрий, хоче пограти з нами в хованки. Він ховається у різних місцях слова: останній, у середині. Для наочності нам допомагає їжачок, який біжить по доріжці і зупиняється, коли чує звук. На дошці доріжка, розділена на три частини, середня довша за першу і останню. Або будиночок і діти шукають, де ховається звук у будиночку. (За основу взято ідею Ткаченка). Ігрова мотивація допомагає дітям засвоїти цей важкий матеріал, але фонематичний слух не у всіх сформований достатньою мірою, щоб виділяти звук зі слова, тому не всім однаково легко, але гра подобається і ми продовжуємо тренуватися.
Лариса
Про "автобус у студію" - картонний варіант у мене вже давно зжив себе.
Я добре і швидко малюю, тому останніх років 5 автобус зображую на дошці за кілька секунд (іноді при дитині, іноді до початку заняття), а дітям, перед тим як починати шукати місце звуку в слові, розвиваю дрібну моторику та зоровий аналіз - вони знаходять відсутні деталі і домальовують їх. Іноді дозволяю дитині дикотувати, що я зараз цьому автобусу намалюю - для ОНР-щиків це робота над словником по темі транспорт.
Як виберуся на роботу з фотоапаратом, так розмістю фотографії у посібнику.
Марина
Дівчатка, слово має свій простір (квазіпростір), воно пролягає у часі. А для маленької дитини складно співвіднести простір лінійний та тимчасовий, особливо тому, хто має порушення фонематичного слуху. Для них слово - щось зібгане в грудочку. Ми повинні цю грудочку розгорнути в одну ниточку. Тут писали про аналіз наочно-зорового простору (змії, поїзд,...), але мені здається, що починати потрібно з аналізу часового ряду. Хороший приклад із казкою "Ріпка". А я роблю ще простіше – аналізуємо добу та режимні моменти в них. Спочатку ми прокинулися, потім пішли до садка, потім прийшли додому, вже темно, лягли спати. Розкладаю в лінійку картинки з режимними моментами (не багато), пояснюю поняття "початок", "середина", "кінець" (дня!). Потім підкладаю схему, накреслену на картонці-лінійці. Лариса правильно говорила, добре б малювати за них, тоді вони вважають це своїм відкриттям, краще розуміють. Потім повільно вимовляю слово...
Марина
(продовження)
Порядок "вилову" звуку в слові елементарний - спочатку деякий час тільки початок і кінець, потім - середина. І лише через кілька занять виставляю ряд іграшок або картинок для аналізу візуально-просторового ряду, для подальшого ознайомлення зі звуко-літерною схемою. Це теж треба для опори на роботу чола.
Тетяна
Згодна з усіма. Якщо дитина не бере на слух, значить треба йти в обхід – давати зорові опори. І вони гарні у будь-якому вигляді. Я іноді навіть ручку або вказівку застосовую - що під рукою.
Ганна
А я використовую картки з паровозом (сама намалювала для кожної дитини) або простий олівець і вимовляючи слово, ведемо пальчиком та голосом виділяємо потрібний нам звук.
Ольга
Я починаю формування понять "перший", "останній" за півроку-рік. Думаю, що поняття "звук" для дітей надто абстрактне та незрозуміле, а ось поняття "слово" ближче, ступінь його засвоєння можна перевірити за допомогою картинок. Наприклад: Скільки слів я сказала? (Кіт, молоко.) Дитина може перевірити себе, викладаючи картинки. Так ось. Я називаю спочатку 2, а згодом 3 слова, зазвичай дуже конкретні (наприклад, тварини) і прошу розкласти картинки в тій же послідовності (це робить 1 людина на дошці). А потім питаю: то хто ж із тварин прийшов першим, на початку? (Обов'язково обидва ці висловлювання, щоб якщо не засвоїлося одне, була підказка за рахунок іншого). Кого я назвала спершу? Поступово переходимо лише на слухове сприйняття, без картинок. Тоді на момент навчання грамоті поняття ПЕРШИЙ і ОСТАННІЙ вже засвоєно. Але іноді роблю те саме і зі звуками (виставити в такій же послідовності.ю назвати 1, останній).