Hry a herní cvičení pro rozvoj řeči (Shvaiko G.S.). Herní techniky zaměřené na zlepšení schopnosti určit polohu hlásky ve slově Pomůcky pro určování polohy hlásky ve slově.

Určete místo hlásky [y] ve slovech.

Skupinová lekce pro seniory .

Cíle lekce:

  1. Posílit schopnost jasně artikulovat hlásky [a], [o], [u].
  2. Naučte se identifikovat místa hlásky [y] ve slovech (na začátku, uprostřed nebo na konci slova).
  3. Rozvíjet zrakové a sluchové vnímání.
  4. Formujte fonematický sluch.
  5. Rozvíjejte schopnost vzájemné interakce.

Zařízení:

  • písmena A, O, U ( z knihy L. Burmistrové „Příběh v zemi slovografie“);
  • karty „Zpívání se samohláskami“;
  • obrázky zajíčka a mrkve ( 6 položek);
  • individuální kartičky pro děti ( obrázky z knihy G.A. Glinka „Budu mluvit, číst, psát správně“);
  • demonstrační karty.

Průběh lekce:

Pojďme se připravit na hodinu. Stáli jsme přesně vedle židlí. Podívali se na sebe - usmáli se, podívali se na mě - usmáli se.

Dobrý den, prosím posaďte se.

Opakování

Nový materiál

Chcete vědět, kdo nás dnes přišel navštívit?

Pod keřem na okraji lesa
Udržuje uši na temeni hlavy.
Zvuk alarmu chytne mé uši,
A nohy zachraňují bestii. ( Zajíc)

(Hádanka z knihy E.V. Barinova „5000 hádanek“)

Na hrací ploše se objeví zajíček.

(Na poslední lekci za kluky přišla Veverka. Pomáhali jí sbírat šišky na zimu.)

– Proč myslíš, že k nám přišel? (Žádá o pomoc, jako Veverka.)

- Co, dělá Bunny zásoby na zimu? (Někdo odpověděl: „Ano.“ Musel jsem si pamatovat, že zajíci neskladují zásoby na zimu, že nemají dutý dům, ve kterém by zásoby skladovali.)

- Měl jen hlad. Ostatně zahrádky už má vyklizené, nemá kde sehnat jídlo. A jsem unavený z kůry. Chci něco chutného. Co myslíš? (Zastavíme se u mrkve)

Pomůžeme králíčkovi získat mrkev?

Hra "Mrkev pro zajíčka"

Děti mají určit místo hlásky [y] ve slovech a označit je červeným čtverečkem v pruhovaných slovech. Za každé slovo, které říkají, dostanou mrkev pro králíčka.

Dětem se ukáže mrkev.

(Úkol je vyvěšen na tabuli, děti dostávají jednotlivé kartičky).

- Musíme si připravit červenou tužku. ( Kluci vytahují z krabice červenou tužku).

– Ukažte signál připravenosti. ( Zvedněte tužku nahoru).

- Výborně, všichni jsou připraveni. Začít.

– Náš zajíček se v lese velmi bojí. Bojí se všeho. A teď, koho se bál? ( Sova-sova).

- Řekněme slovo OWL-U-EAR. Kde je místo zvuku [y]? Označme to proužkem slova.

- Ale sova přes den spí. Ukonejme ji, aby se neprobudila.

fizminutka:

Ach ty malá sova, ( Ruce na opasku)
Velká hlava. ( Zvedněte ruce nahoru a spusťte je do stran)
Sedíš na svině, ( Dřepněte si, ruce na kolenou)
Otočíš hlavu , (Otočte hlavu ze strany na stranu)
Oči tleskají, tleskají, ( Postavte se do stoje, tleskejte rukama)
Nohy nahoře, nahoře, ( Dupání nohou)
A letíš, létáš, létáš. ( Ukažte rukama let sovy)

- Výborně! Získali jste první Bunnyinu mrkev!

- Najdeme místo hlásky [u] ve slově U-U-EARS.

(Na hrací ploše poblíž zajíčka se objeví druhá mrkev.).

– Co má náš králíček rád kromě mrkve? Přesně tak KAPU-U-USTA.

– Kdo to šustí v křoví a děsí našeho přítele? OOOOOO.

- No, je čas se rozloučit s naším zajíčkem. Lekce se blíží ke konci. Zamávejme mu. Poslední mrkev pro slovo RU-U-UKA..

- Výborně! Kolik mrkví jsi vydělal? ( 6 ).

– Myslíš, že je náš králíček šťastný? Podívejte se, jak se na vás usmívá. Tím naše lekce končí. Ahoj.

Vzor dětské karty:

Bibliografie:

  1. L. Burmistrová „Příběh v zemi slovografie“.
  2. E.V. Barinov "5000 hádanek".
  3. G.A. Glinka "Budu mluvit, číst, psát správně."

Na této stránce zveřejním příklady analýzy zvuku, kterou já a moje děti provádíme v hodinách gramotnosti.

Proč dělat analýzu zvuku? Než začnete své dítě učit číst a psát, musíte se ujistit, že dobře slyší a rozlišuje zvuky řeči. Jinak mohou nastat problémy v procesu učení se číst a psát.

Nejprve učíme dítě určit přítomnost hlásky ve slově. Poté pojmenujeme první hlásku ve slově (obvykle začínáme přízvučnými samohláskami). Pak přichází poziční analýza – učíme se slyšet, kde se zvuk nachází: na začátku, uprostřed nebo na konci slova. a nakonec „akrobacie“ - ordinální a kvantitativní analýza (kolik zvuků je ve slově a jaká je jejich sekvence).

Pamatujte: všechny typy analýzy zvuku se provádějí SLUCHEM!!! (dospělý řekne slovo nebo ukáže obrázek, dítě slovo zopakuje nebo pojmenuje slovo z obrázku).

Níže naleznete připomenutí, jak správně navrhnout různé typy analýzy zvuku.

Nejprve se pojďme rozhodnout, jak jsou zvuky označeny. Dovolte mi připomenout, že zvuky jsou to, co slyšíme a vyslovujeme. Pro analýzu zvuku se používají speciální symboly zvuků - barevné kruhy (můžete je nakreslit nebo rozložit speciální čipy z jakéhokoli materiálu, hlavní je respektovat barvu).

Poziční analýza

Určujeme, kde zvuk zazní: na začátku slova, uprostřed nebo na konci. Začátek slova je první hláska, slovo jí začíná. Konec slova je úplně poslední zvuk. Střed slova není první ani poslední. Abyste slyšeli, kde se zvuk nachází, vyslovte slovo a zveličujte zvuk, který potřebujeme. Například určíme, kde se nachází zvuk [a] ve slově „čáp“. Vyslovujeme to takto: a-a-a-a-a-ist (zvuk na začátku slova). Nebo zvuk [a] ve slově „míč“. Vyslovujeme: sha-a-a-a-arik (zvuk uprostřed slova.)


Zvuková analýza slova

(kvantitativní a ordinální)

Tento typ analýzy se také provádí sluchem. Jde o to, určit posloupnost zvuků ve slově: který zvuk je první, který následuje po něm atd. Sestavíme diagram (nebo nakreslíme), kde je každý zvuk označen určitou barvou: samohlásky - červená, tvrdé souhlásky - modrá, měkké souhlásky - zelená. V důsledku toho musí dítě sestavit diagram, pojmenovat všechny zvuky v pořadí, dát každému charakteristiku a určit, kolik zvuků je celkem. Na základě diagramu pojmenujte selektivní zvuky, např. pojmenujte třetí zvuk, pojmenujte pátý zvuk.

Příklad: provádíme zvukovou analýzu slova „liška“ (doporučuje se vybrat každý zvuk postupně, aby byl zřetelnější).

Vyzdvihujeme první zvuk: L-L-L-FOX. První hláska [L"] je souhláska, měkká, označujeme ji zeleným kroužkem.

Jaký zvuk slyšíme po [I]? LIS-S-S-S-SA. Zvuk [S] - souhláska, tvrdá. Označujeme ho modrým kroužkem.

Co slyšíme po [S]? FOX-A-A-A-A - zvuk [A] je samohláska, značená červeně.

Všechny zvukové charakteristiky jsou uvedeny ORAL (není třeba zapisovat).

Pojmenujte všechny zvuky ve slově FOX [L"], [I], [S], [A]. Celkem existují čtyři zvuky.


Článek uvádí příklady didaktických cvičení a her pro rozvoj fonematické analýzy, které zvyšují efektivitu korekční práce. Článek je doplněn prezentací, ve které jsou uvedeny manuály ke cvičením.

"Didaktické hry a cvičení pro formování fonematické analýzy u žáků základních škol s poruchami řeči."

S přihlédnutím k různé složitosti forem fonematické analýzy a syntézy a posloupnosti jejich zvládnutí v ontogenezi se práce provádí v následujícím pořadí:

  1. Izolace (rozpoznání) hlásky na pozadí slova, tzn. určení přítomnosti hlásky ve slově.
  2. Izolace zvuku na začátku a na konci slova. Určení první a poslední hlásky ve slově a také jejího místa (začátek, střed, konec slova).
  3. Rozvoj komplexních forem fonematické analýzy (určení pořadí, množství a místa hlásek ve vztahu k ostatním hláskám ve slově).

Aby práce na rozvoji fonematické analýzy byla systematická a pokračovala v průběhu celého školního roku (a neomezila se na několik hodin ve fázi výuky gramotnosti) a také nezabrala mnoho času v hodině, je efektivní provádět taková cvičení formou didaktických her.

Využití didaktických her jako jednoho z nejproduktivnějších prostředků výuky umožňuje za prvé učit děti zábavně, radostně, bez nátlaku.

Za druhé, hra pomáhá spolu s formováním a rozvojem fonematického vnímání organizovat činnost dítěte, obohacuje ho o nové informace, aktivuje duševní aktivitu, pozornost a co je nejdůležitější, stimuluje řeč. Výsledkem je, že děti rozvíjejí zájem o hodiny ruského jazyka a rozvíjejí lásku ke svému rodnému jazyku.

Zatřetí, hru lze používat v různých verzích (někdy s použitím pouze fragmentů hry), přičemž se aktualizuje řečový materiál a zahrnuje didaktický materiál o ruském jazyce víceúrovňové povahy. Za čtvrté, na příkladu didaktické hry může učitel nejen realizovat úkoly

k rozvoji samotného fonematického vnímání, ale i k řešení konkrétních problémů samotné hodiny, které korelují s klíčovými otázkami programu ruský jazyk na základní škole.

Soubor herních cvičení k rozvoji fonematické analýzy u žáků základních škol s poruchami řeči se skládá ze tří hlavních částí:

1. Izolace zvuku na pozadí slova.

Zde můžete nabídnout následující úkoly, hry a cvičení:

  • Zvedněte ruku, tleskněte rukama nebo dupněte nohou nebo zvedněte kartičku s písmenem P, pokud má slovo zvuk P (nebo jiný zvuk, podle účelu lekce). Logoped pojmenovává slova. Příklady slov: rám, nos, rybář, klobouk.
  • Určete, zda slovo obsahuje hlásku R nebo ne. Má-li slovo zvuk r, zvedněte ruku, pokud se neozývá r, dupněte nohou: mouka, pára, raketa, zima, citron, hrad.
  • Vyberte obrázky objektů, jejichž názvy obsahují zvuk r.
  • Určete, ve kterém ze dvou slov zazní zvuk R. Je to škoda - horký, dobrý - špatný, rakovina - lak, hostina - pil, rám - lama.
  • Vyjmenujte zeleninu, ovoce nebo hračky, které mají v názvu hlásku r.

Hra "Kdo je větší?"

Cílová . Hledání zvuku v názvech objektů na obrázku.

Zařízení . Obraz předmětu, který zobrazuje předměty s určitým zvukem.

Popis hry:

Učitel ukáže dětem obrázek, například „Zelinová zahrada“. Po zhlédnutí obrázku učitel nabídne, že řekne, co děti sbírají na zahradě. Poté děti dostanou za úkol říci, které předměty mají v názvu hlásku p (zvuk). Za každé slovo je dán čip. Vyhrává ten, kdo má nejvíce žetonů. Pojďme si s vámi zahrát tuto hru.

Cvičení "Vstaň"

Cíl: zvýraznění zvuku na pozadí slova, posílení spojení zvuk-písmeno.

Počínaje spodním schodem se dítě zvedá a přechází prstem z jednoho kroku na druhý.

  • podle ucha: „V mluveném slově je zvuk Ш - vstaň, ne - stop“
  • na základě vlastní výslovnosti: „Pojmenujte slova se zvukem Ш“
  • na základě suchých výslovnostních nápadů: Podívejte se na obrázky, přemýšlejte, zda je v jejich jménech zvuk Ш. Pokud ano, vstaňte, pokud ne, zastavte se.“

Když se dítě zvedne, podívá se na to, co je za „závěsy“, a určí přítomnost nebo nepřítomnost zvuku ve slově. V následujících fázích lze tento vizuální materiál použít k identifikaci 1, 2, 3, 4, 5, posledního zvuku ve slově, a přiřadit jej k odpovídajícímu písmenu.

Cvičení „Kolobok v lese“

Instrukce: „Na mýtinu, ve které je zvuk S ve jménu předmětu, se Kolobok bude valit po přímé dráze, zvuk S se bude valit po klikaté dráze. Děti, které určí přítomnost zvuku ve slově, rozloží odpovídající stopu.

(Snímek č. 4)

Cvičení „Spárujte pár“

Cíl: zvýraznění zvuku na pozadí slova.

V následujících fázích lze tento vizuální materiál použít k identifikaci 1, 2, 3, 4, 5, posledního zvuku ve slově, a přiřadit jej k odpovídajícímu písmenu.

2. Izolace první a poslední hlásky ze slova, určení jejího místa (začátek, střed, konec slova).

Cvičení „Vánoční stromeček“ (1 možnost)

Cíl: určení první (poslední) hlásky ve slově, upevnění spojení zvuk-písmeno.

Pokyny: „Určete první (poslední) hlásku ve slově, označte ji písmenem a umístěte ji na žlutou kouli“ (analogicky s oranžovou).

Cvičení „Rozsviťte vánoční stromeček“ (2. možnost)

Instrukce: „Poslouchejte slovo, pojmenujte první zvuk ve slově, vložte odpovídající kroužek.“

V dalších fázích lze tento obrazový materiál použít identifikací 2,3,4, 5, posledního zvuku ve slově, určeného číslem baterky (zapálením první baterky zvýrazníme první zvuk, rozsvícením za druhé zvýrazníme druhý zvuk ve slově atd.)

Cvičení: „Lotto řeči“

Cíl: určit první a poslední zvuk ve slově.

Cvičení „Řekni Petržel ten zvuk“.

Cíl: určení poslední hlásky ve slově.

Cvičení: "Ježek"

Návod: „Pomozte ježkovi dostat se na lesní mýtinu. Chcete-li to provést, pojmenujte slova, ve kterých je studovaný zvuk na začátku, uprostřed a na konci slova.“ Děti pojmenovávají slova tak, že sledují, zda se na určitém místě ve slovním diagramu neobjeví O odpovídající barvy (tabulka je uvedena bez O).

(Snímek č. 8)

Cíl: izolovat první (poslední) zvuk ve slově, upevnit spojení zvuk-písmeno.

Obsah: před každým dítětem je sada čtverců modré, zelené, červené barvy (18 kusů). Děti, které zaslechly první zvuk ve slově, umístí čtverec odpovídající barvy a rozloží vzor koberce s devíti čtverci a označí zvuk písmenem, které umístí na čtverec. Logoped navrhuje vytvářet slova z písmen umístěných na modrých a červených čtvercích, poté na zelených a červených.

Cvičení "Magic Mat".

V této verzi není čtverec grafickým znázorněním zvuku ve slově.

Cíl: určit místo zvuku ve slově.

Pokyny: „Pokud je studovaná hláska na začátku slova, dejte modrý čtvereček, na konec slova červený čtvereček, doprostřed slova zelený čtvereček.“ Děti umístí čtverec odpovídající barvy a rozloží vzor koberce.

V následujících fázích práce je dětem nabídnut vzor modrých, zelených a červených čtverců. Děti vybírají slova s ​​daným zvukem se zaměřením na barvu čtverce.

Cvičení "Had"

Účel: určení místa zvuku ve slově.

(Snímek č. 9)

Cvičení "Semafory".

Cíl: určení první (poslední) hlásky ve slově.

Obsah: na sazebním plátně jsou zobrazeny tři semafory. Děti musí „rozsvítit“ určité světlo na semaforu umístěním obrázku vedle semaforu. Pokud je prvním zvukem ve slově samohláska, umístí dítě poblíž semaforu obrázek, na kterém by se mělo rozsvítit červené světlo (analogicky modré a zelené). Dětem je vysvětleno, že tyto semafory jsou na slova, ne na lidi, takže se rozsvítí modré světlo, ne žluté.

V následujících fázích lze tento vizuální materiál použít k určení 2, 3, 4, 5, posledního zvuku ve slově.

(Snímek číslo 10)

3. Určení posloupnosti, množství zvuku ve slově. Určení místa hlásky ve slově ve vztahu k ostatním hláskám.

Cvičení "Tajné slovo"

Návod: „Určete první hlásku slova, spojte je a zjistíte tajné slovo, které se v těchto buňkách skrývá.“

Děti určují tajné slovo. Pro upevnění spojení zvuk-písmeno jsou zvuky označeny písmeny.

Analogicky určují 2, 3, 4, poslední zvuk ve slově, zvuk určený číslem v pořadí, zvuk určený číslem v členění.

(Snímek č. 12)

Cvičení "Labyrint".

Cíl: určit posloupnost a počet zvuků ve slově.

Pokyny: „Pomozte Seryozhovi dostat se na novoroční večírek správným pojmenováním slov, která odpovídají těmto diagramům.“ Děti pojmenovávají slova podle obrázků i bez nich.

(Snímek č. 13)

Cvičení "Obchod".

Cíl: určit počet zvuků ve slově.

Analogicky můžete použít „peníze“ – karty s nakreslenými červenými kroužky – k nákupu předmětů s jednou, dvěma, třemi nebo čtyřmi samohláskami v názvu. Za „peníze“ s jedním kroužkem si můžete koupit předmět, jehož jméno má jednu samohlásku.

Použití popsaných her a cvičení umožňuje dětem rozvíjet sluchové sebeovládání, schopnost určovat sled, množství a umístění hlásek ve vztahu k ostatním hláskám slova a provádět zvukovou analýzu ve vnitřní řeči.

Prezentace:

Bibliografie:

  • Volková, L.S. Logopedie / L.S. Volková, R. I. Lalaeva, E. M. Mastyuková. – M: Vlados, 2006.
  • Lalaeva, R.I. Poruchy čtení a psaní u žáků základních škol. Diagnostika a korekce/R.I. Lalaeva, L.V. Venediktová. – Rostov na Donu; Petrohrad, 2004.

Jak maminka láskyplně volala Zoya? (Zojushka, Zoinka, Zoya-shenka.) Hádej, co dělala Zoya ráno. Zatlačila... (záclona), postel... (ve vedení), dělal... (nabíjení), copánky... (spletený) obvaz... (svázaný) vyčištěno... (zuby). Jak se jmenuje pasta používaná k čištění zubů? (Zubní.) A co prášek? (Zubní.) Potom šla Zoya do kuchyně... (snídaně). Ráno jsme... (pojďme na snídani).

Zoyu přišli navštívit dva přátelé. Dejte jim jména se zvukem z. (Lisa, Aza.) Hádejte, co s sebou přinesli.

Zobrazí se předměty a hračky.

První zvuk ve slově m, poslední - A. co to je? (Mozaika.) První zvuk PROTI, poslední - A, pojmenuj slovo. (Váza.) Dívky přinesly... (mozaika, váza, natahovací zajíček, dětská televize, deštník) a další květiny... (růže, pomněnky, mimózy).

Rozvoj sluchové pozornosti a paměti

Dívky se rozhodly hrát „Telefon“. Po telefonu musíte sdělit následující slova: zajíček, mozaika, deštník, váza, a teď: pomněnky, růže, mimózy.

Děti opakují slova v daném pořadí.


Zvukově-slabičná analýza a syntéza

Aza navrhuje hrát si se slovy jiným způsobem. Položte si hlavu na ruce a zavřete oči. Aza řekne slovo a ty zvedneš tolik prstů, kolik je slabik ve slově. Slova se nazývají.

Nyní doplňte chybějící slabiky ve slovech: mor... (mluvit), ta... (mluvit), potápěč...(zy), hrom... (pro). Nyní Aza pojmenuje první slabiku a vy pojmenujete celé slovo: oči... (oči), str...(vážka), za... (zámek), být... ​​(bříza), za... (závěs), za... (moucha), že... (povodí).

Zoya a Aza se rozhodly zjistit, kolik slabik a zvuků má slovo
povodí. Kolik si myslíte, že je v tomto slově slabik? Který
první slabika? A co druhá slabika? Označte zvuky tohoto slova kru
sportovci. Pojmenujte zvuky samohlásek. Kolik je tam souhlásek?
Kde je souhláska z? "

Fizminutka

Zoya a Aza nás zvou ke cvičení s nimi a natahovacím zajíčkem.

Čtení básně je doprovázeno napodobováním pohybů.

Skok-hop, hop-hop, Na špičkách, vytáhni se!

Zajíček vyskočil na pařez. Dali jsme tlapky na stranu,

Hlasitě tluče do bubnu, Skok-skok-skok na špičkách.

Zve vás ke hře přeskoka. A pak si dřepnout,

Tlapky nahoru, tlapky dolů, Aby ti tlapky nezmrzly.

V. Volina

8. Výslovnost hlásky z ve větách. Sestavení
návrhy na podpůrná slova. Praktické učení
slovesné tvary volání

Řekněte nám, jak si děti hrály s hračkami.

Děti mluví. Tvořte věty se slovy mozaika, zajíček, váza.

Logoped nabízí větná schémata.

Lisa si najednou v telefonu vzpomněla, co potřebovala... (volání). A teď ty, Dimo (Mitya), volání.



Telefon je přinesen dítěti.

Co děláš? já... (povolání) já... (Zavolám). Co jsi dělal? (Volal.) Ty už... (volal). Budeme... (volání). My... (zavoláme). Co jsme udělali? (Oni volají.)

Výslovnost hlásky z ve souvislé řeči

Lisa má velmi ráda čisté řeči. Složme pro ni čisté slovo koza.


Pro-za-pro, je koza na louce. Zu-zu-zu, společně jsme pásli kozu. Zy-zy-zy, koza má zvoneček. Pro-pro-pro, jdi domů, kozo.

A tady je Zoyina upřímná řeč. Zopakujme, oni spolu s ní.

Bunny Booba má bolesti zubů. Zoya je zajíčkova milenka. Zajíček spí v Zoyině umyvadle. Zu-zu-zu, zu-zu-zu, Umyjeme Lízu v umyvadle.

10. Představení dopisu h

Víte, jak se tato kniha jmenuje? (ABC.) Zoya vzala abecedu, písmeno h jmenovaný v něm. Podívejte se, jak vypadá písmeno z? (Na číslo tři.)

3 - nejen kudrna,

3 - jar, preclík, hobliny.

B. Štěpánov

Podívejte se na toto písmeno: Je to jako číslo tři.

S. Marshak

11. Čtení slabik pro, zo, zu, zy. Tvoření slov z časů
různé slabiky

Pojďme si společně s dívkami přečíst slabiky pro, zo, zu, zy. A teď od slabik ta, ani, ko, by, zu, zy vymyslet slova. (Koně, misky, zuby.) Pomozme Zoji vypsat její jméno z abecedy.

Shrnutí lekce

Jaký zvuk jsme dnes studovali? Kdo nám pomohl? co je to za zvuk? (Souhláskový, tvrdý, zvučný zvuk.) S jakým dopisem jste se setkali? (S písmeno z.) A jakému číslu se toto písmeno podobá? (Na číslo tři.)

Téma „Sounds of z“ z" a písmeno z"

LET NA HVĚZDNÉ LODI

Materiál. Obrázky hvězdné lodi, „hvězdných mužů“, hradu, zvířat (zebra, bizon, vážka, opice, kobylka, zajíček, medúza), ptáků (pěnkava, brhlík, ledňáček, červenka), rostlin (jahody, hřib), produkty ( rozinky, marshmallows); předměty (zámek, hřebíky, koš, závěs); barevné symboly zvuků, písmen.


Průběh lekce

Org moment.

Na jaké planetě žijeme? (Na zemi.) Kdo jsme? (Pozemšťané, děti Země.) A kdo žije na hvězdách? (Děti hvězd.) Posílají nám své oblíbené zvuky z,z "



Zpráva k tématu lekce

Děti hvězd nám poslaly hvězdné signály: z-z-z-z, z"-z"-z"-z".

3. Charakteristika zvuků з, z" na artikulační a akustické
statické známky. Jejich identifikace pomocí barevných symbolů

FONEMATICKÝ SLUCH - jak vysvětlit dítěti, kde se ve slově nachází zvuk (začátek, střed, konec). zvuk

Yesenia

Řekněte mi, jak nejlépe a nejpraktičtěji vysvětlit dítěti: kde je
zvuk (na začátku, uprostřed nebo na konci). Nedokáže pochopit, co z něj přichází
požadují a neposlouchají


Irina

Možná má dítě potíže s pochopením významu slov „začátek“, „střed“, „konec“, tzn. s orientací v prostoru.

Aby se je dítě naučilo, můžete vzít například několik (nejlépe 5) hraček, například zvířátka, a umístit je jednu po druhé (samozřejmě zleva doprava). Poté se svým dítětem prodiskutujte:

Kdo je na začátku?

Kdo je na konci

Kdo je uprostřed?

kdo je první,

Kdo je poslední.

Příště se to vše může opakovat, ale na jiných hračkách.

Ke stejnému účelu je dobré použít ilustraci k pohádce Tuřín (diskutujte o stejných otázkách).

Nebo si také můžete vzít vláček a podívat se, kde začíná, kde končí, kde je uprostřed.

Po takové předběžné práci již můžete přejít na grafický diagram slova.


Inna

A dělám standardní rybu; hlava je začátek, tělo střed, ocas konec:-D

Pravda, dítě by to mělo umět podle sluchu......


Larisa

Pak otázky na dítě

Když slovo... "nastoupil" do autobusu, kde byl zvuk..., ukažte prstem. (pokud si dítě nepamatuje, opakuji vše, co jsem napsal výše)

Co je to u autobusu? Začátek, střed, konec?

Takže ten zvuk... ve slově... kde byl schovaný? Na začátku, uprostřed. konec?

Může se dnes tento zvuk šířit tímto autobusem?

Proč to říkáš?


Larisa

Všechno je stejné.

Zjišťuji, zda dítě rozumí slovům „začátek“, „střed“, „konec“. Tyto koncepty praktikuji, dokud se nestanou automatickými na všem, co mohu – hadi, vláčky, tužky atd.

A pak používám „magický autobus“ – tímto autobusem může cestovat pouze slovo, ve kterém zvuk... je... (na začátku, uprostřed, na konci slova).

Prohlížíme si autobus (je velký, nakreslený a vystřižený), zjišťujeme, kde je jeho začátek, střed a konec. Poté slovo vyslovím, přehnaně zdůrazňuji danou hlásku, při vyslovení slova pohybuji prstem po autobuse a při artikulaci hlásky se zastavím na správném místě (u některých dětí i klepu prstem na autobus) .


Larisa

Když s dětmi zjišťujeme, kde je hláska na začátku, uprostřed nebo na konci slova, považujeme první hlásku ve slově za začátek, poslední za konec, vše ostatní je střed, bez ohledu na velikost slova. Dělají to všichni?


Olga

Pro začátek používám pohádku "Tuřín". Pomocí jejích znaků můžete zjistit, zda dítě rozumí pojmům „začátek“, „konec“ a „střed“ a v průběhu 3-4 lekcí za sebou se tyto postavy objevují jedna po druhé. Jakmile je dítěti vše jasné, znaky jsou nahrazeny symboly. Moji studenti s tím nemají problém.


Inna

Larisa-bus do studia! ;-)


Irina

Začínám několika lekcemi s první hláskou: "Jakou hláskou to slovo začíná? Jakou hlásku vyslovím jako první?" První hlásku vyslovuji přehnaně. Dovolte mi uvést příklad. Pracujeme pouze se samohláskou (ve stresu) Když se děti naučí izolovat první hlásku ve slově, říkám, že ta hláska je... mazaná, chce si s námi hrát na schovávanou. Skrývá se na různých místech slova: na posledním, uprostřed. Pro názornost nám pomáhá ježek, který běží po cestě a zastaví se, když uslyší zvuk. Na desce je cesta rozdělená na tři části, prostřední je delší než první a poslední. Nebo dům a děti hledají, kde se v domě skrývá zvuk. (Za základ se bere Tkačenkova myšlenka). Herní motivace pomáhá dětem naučit se tuto obtížnou látku, ale ne každý má dostatečně vyvinutý fonematický sluch, aby rozeznal zvuk od slova, takže ne pro každého je to stejně snadné, ale hra se nám líbí a nadále trénujeme.


Larisa

O „autobusu do studia“ - kartonová verze již dávno přežila svou užitečnost.

Kreslím dobře a rychle, takže posledních 5 let kreslím autobus na tabuli za pár sekund (někdy před dítětem, někdy před začátkem lekce) a pro děti, než se začnu dívat pro místo hlásky ve slově rozvíjím jemnou motoriku a vizuální analýzu - najdou chybějící detaily a doplní je. Občas nechám své dítě říct, co nakreslím do tohoto autobusu – pro studenty OHP to znamená pracovat na slovníku na téma doprava.

Jakmile se dostanu do práce s fotoaparátem, dám fotky do manuálů.


přístav

Dívky, slovo má svůj vlastní prostor (kvaziprostor), leží v čase. A pro malé dítě je obtížné korelovat lineární a časový prostor, zejména pro ty, kteří mají fonematickou poruchu sluchu. Slovo je pro ně něco zmačkaného do klubíčka. Tuto hrudku musíme rozmotat do jednoho vlákna. Psali zde o analýze vizuálního prostoru (hadi, vlak,...), ale zdá se mi, že musíme začít s analýzou časové řady. Dobrým příkladem je pohádka "Tuřína". A ještě to zjednoduším – rozebíráme den a v nich režimové okamžiky. Nejdřív jsme se probudili, pak jsme šli do školky, pak jsme přišli domů, už byla tma, a šli jsme spát. Uspořádám obrázky s rutinními momenty (ne mnoho) do řady a vysvětlím pojmy „začátek“, „střed“, „konec“ (dne!). Pak přidám schéma nakreslené na kartonovém pravítku. Larisa řekla správně, bylo by dobré před nimi kreslit, pak to považují za svůj objev, lépe rozumí. Pak to slovo řeknu pomalu...


přístav

(pokračování)

Pořadí „zachycení“ zvuku ve slově je základní - nejprve na chvíli pouze začátek a konec, pak - střed. A teprve po několika lekcích vystavuji řadu hraček nebo obrázků pro analýzu vizuálně-prostorové série, pro další seznámení se schématem zvukových písmen. To je také nutné pro podporu práce čela.


Taťána

souhlasím se všemi. Pokud dítě neposlouchá sluchem, musíte jít kolem - poskytnout vizuální podporu. A jsou dobré v jakékoli podobě. Někdy dokonce použiji pero nebo ukazovátko - cokoli, co je po ruce.


Anna

A používám karty s parní lokomotivou (nakreslil jsem to každému dítěti sám) nebo jednoduchou tužkou a při vyslovení slova používáme prst a hlas ke zvýraznění zvuku, který potřebujeme.


Olga

Pojmy „první“ a „poslední“ si začínám vytvářet během šesti měsíců nebo roku. Myslím si, že pojem „zvuk“ je pro děti příliš abstraktní a nesrozumitelný, ale pojem „slovo“ je mu bližší, míru jeho asimilace lze zkontrolovat pomocí obrázků. Například: Kolik slov jsem řekl? (Kočka, mléko.) Dítě se může otestovat umístěním obrázků. Tak tady to je. Nejprve vyjmenuji 2 a poté 3 slova, obvykle velmi konkrétní (například zvířata), a požádám je, aby obrázky seřadili ve stejném pořadí (toto dělá 1 osoba na tabuli). A pak se ptám: tak které ze zvířat bylo na začátku první? (Oba tyto výrazy jsou povinné, takže pokud jednomu nerozumíte, dojde k náznaku na úkor druhého). Koho jsem jmenoval prvního? Postupně přecházíme pouze na sluchové vnímání, bez obrázků. Potom, než se naučíte číst a psát, pojmy PRVNÍ a POSLEDNÍ již byly zvládnuty. Ale někdy dělám totéž se zvuky (uspořádám je ve stejném pořadí. Jméno 1, poslední).